Dárcům krve poděkuje Český rozhlas Brno koncertem na náměstí Svobody

Odběr krve
Odběr krve
Český rozhlas Brno už potřetí v tomto roce vyzývá veřejnost k darování krve. V Brně dnes mohou zájemci na odběry přijít od půl sedmé do čtrnácti hodin do transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno, ve Zlíně mohou krev darovat od šesti do dvanácti hodin v hematologicko-transfuzním oddělení Baťovy nemocnice. Odpoledne je na programu na brněnském náměstí Svobody koncert.

Prvodárci by neměli před odběrem vynechat snídani. Vyhnout by se ale měli konzumaci tuků.

„Před odběrem vyšetřujeme krevní obraz. A to, jestli nemají takzvané tuky v krvi. Určitě přijít vyspaní,“ říká lékařka Lenka Ševčíková.

„A určitě se nemusí ničeho obávat, pokud dodrží zásady - to znamená dobře se napít a najíst a nechodit nalačno.“

Od šestnácti hodin pak dárce za odměnu čeká od Českého rozhlasu Brno koncert na brněnském náměstí Svobody. Smysl celého projektu připomíná mluvčí Českého rozhlasu Brno Petra Eliášová:

„Český rozhlas Brno se snaží už dlouhá léta podporovat všechny dárce krve a nejenom tím koncertem, který proběhne odpoledne, se snažíme podporovat, aby těch dárců bylo co nejvíce."

„A protože hlavně jsou potřeba prvodárci, tak vždycky doufáme, že vždycky na tu akci tady prvodárců přijde co nejvíce.“

V 16 hodin zahájí koncert na brněnském náměstí Svobody populární Pavel Helan.

„Bude mít s sebou kromě kytary, na kterou hraje on, i violoncellistu,“ připomněla Petra Eliášová. „Po nich nastoupí kapela Dizzy, hraje třeba skladby Joe Cockera a poslední bude skupina The Glass Onion, dlouhou dobu hrají písničky kapely Beatles, takže tím zakončíme koncert a doufám, že všichni posluchači a návštěvníci budou spokojeni.“

Spustit audio
autoři: Zuzana Plíšková, Martina Pelcová