Čtyřletý hasič z Petrova zvládne smotat hadici

15. duben 2016

Představujeme vám dobrovolné hasiče z Petrova na Hodonínsku.

Více než sto let působí v Petrově na Hodonínsku sbor dobrovolných hasičů. V roce 1911 u jeho zrodu dokonce podle zakládající listiny stálo třicet členů. V současné době jich je dvaaosmdesát, z toho asi dvacet dětí. „Momentálně fungujeme velmi dobře,“ prohlašuje starosta sboru Petr Zezula.


Dobrovolné hasiče z Petrova můžete podpořit v soutěži až do pátku 22. dubna 2016 do 15.00 zasláním SMS ve tvaru DOBRACI (mezera) PETROV na číslo 900 11 04.
Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH.

V cenných materiálech, které si Petrovští poctivě archivují, lze najít, že první stříkačku získali už rok po založení. „Byla za koňský povoz s kompletní výbavou. Tehdy stála 3 471 korun. Za to bychom dnes pořídili možná obnošenější přilbu, případně jednu hadici,“ říká starosta.

Účty je podle něj dobré schovávat proto, aby si člověk dokázal představit, kolik co v minulosti stálo. „Například tři tisíce cihel se kupovalo za devadesát korun, což je krásná suma,“ směje se Zezula.

Na nedostatek práce si nemohou stěžovat

Petrovští hasiči patří do třetí kategorie jednotek požární ochrany. Vyjíždějí tedy k událostem i mimo katastr své obce. „Zásahová jednotka čítá devatenáct členů s pravidelným školením. Máme zhruba osmnáct až pětadvacet výjezdů ročně,“ prozrazuje velitel jednotky Josef Javornický.

V paměti má nesmazatelně zapsaný, stejně jako jeho další kolegové, rozsáhlý požár lesa v Moravské Sahaře u Bzence. „Sáhli jsme si na dno svých fyzických sil. Foukal velmi silný vítr, hasit hrabanku v měkkém lese bylo dost náročné. Jedno ohnisko jsme uhasili, přejeli jsme sto metrů dál a jeli jsme zase zpátky, kde hořelo před tím,“ vypráví velitel s tím, že přímo v Petrově za poslední roky dobrovolní hasiči vyjížděli asi jen ke dvěma požárům.

SDH Petrov

Ale kromě toho, že si plní své základní povinnosti, pořádají také různé zábavy a účastní se kulturního života. V letošním roce se jim podařilo obnovit tradici hasičských plesů. „Pomalu se chystáme na květnové soutěže dětí. Dále bude v červenci následovat soutěž dospělých, v ten den uspořádáme i hasičkou noc,“ přibližuje starosta.

Děti soutěží v počtu pohárů s dospělými

Právě soutěžení mají Petrovští velmi v oblibě a daří se jim. Poháry družstev mužů a žen zdobí snad všechny stěny zbrojnice. A děti se jim snaží vyrovnat. „Každé dítko tady má vybraný pohár, který je pro ně velkou motivací. Chodily by k nám i tehdy, když to nejde. O prázdninách spolu jezdíme na výlety, soustředí i tábory. Tvoříme spolu, co se dá,“ říká vedoucí mládeže Jana Trojancová a upozorňuje, že nejmladší člen sboru má teprve čtyři roky. „Při tréninku hasičských dovedností sám smotal celou desetimetrovou hadici,“ dodává.

Parta petrovských dobrovolníků, kteří se již osmatřicet let přátelí s hasiči s kolegy z Hrádku u Rokycan, má i řadu veselých historek. Jedna z nich se váže k názvu vesnice. Jen na jižní Moravě jsou stejně pojmenované dvě. „Jednou mi kluci volali, proč nejsme u požáru v Radějově. Středisko místo nás poslalo kolegy z Blanenska. Ti se divili, kam že to mají vyjet k ohni. A my jsme byli doma,“ vzpomíná Javornický.

autor: Jiří Kosík
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.