Co nespálil mráz, dokonal déšť. Na Moravě utrpěly meruňky a třešně, sklizeň ovoce bude podprůměrná

2. červenec 2020

Ovocnářům letos nepřeje počasí. Zatímco úrodu meruněk poškodily jarní mrazy, sklizeň třešní zhatily pro změnu přívalové deště. Kvůli nim plody popraskaly. Letošní výnosy ovoce proto budou podle pěstitelů podprůměrné.

„Jak to takhle popraská, tak se do toho dostane hniloba, houba a je to všechno znehodnocené. V trsu nenajdete jedinou dobrou. Plody se nedají použít na konzum, ani na průmyslové zpracování. Necháme to zřejmě opadat nebo to budeme muset ručně shodit, aby se plíseň nedostávala do dřeva,” říká ovocnář Zdeněk Fafílek. Letos sklidí z jednoho stromu maximálně dvě kila třešní. Běžně se však urodí až 15 kilo.

Déšť způsobil problémy v posledních dnech, v jarních týdnech to byl zase mráz. „Takové mrazy jsme neměli ani v zimě, když to přeženu. V březnu jsme měli v jednom sadu přes noc -9,5 °C,“ dodává Fafílek.

Letošní sklizeň třešní zhatily přívalové deště

Jižní Morava patří podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského k nejvíce zasaženým oblastem, vysvětluje jeho mluvčí Ivana Kršková. „Došlo k vysokému poškození zejména třešní a meruněk. Odhad sklizně meruněk činí 525 tun, což je pouhých 34 % pětiletého průměru tohoto druhu.“

Ovocnáři očekávají i lehce podprůměrnou úrodu hrušek a jablek. Naopak mírně naprůměrná by mohla být úroda švestek.

autor: Petr Tichý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová