Čím víc jeskyní jsem viděl, tím víc považuji Amatérskou jeskyni za unikátní, říká speleolog

8. červen 2022

Cestovatel, speleolog i filmař Marek Audy objevuje jeskyně a rád za nimi jezdí po celém světě – třeba do Venezuely nebo na albánsko-řeckou hranici.

„V Moravském krasu začínali moje rodiče. Takže se dá říct, že jsem byl v jeskyních už před narozením,“ směje se. „Samotný kras je malý, v tom nejširším místě má jenom nějaké čtyři kilometry, na délku 30 až 40 kilometrů. A v tomto maličkém území máme ale ohromné jeskyně! Čím víc jeskyní na světě jsem viděl, tím víc Amatérskou jeskyni považuji za unikátní, protože tam je všechno,“ vyznává se z obdivu k Moravskému krasu speleolog a autor knihy Balkán, ráj svobodného cestování.

Kdo je podle Marka Audyho svobodný cestovatel? Kde pramení říčka Punkva? Jaké to bylo u jeskyně Sulfur, kterou objevil s kolegy na hranici Řecka a Albánie u řeky Sarantaporos? O tom všem si poslechněte v záznamu Apetýtu s Jarkou Vykoupilovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.