Čím víc jeskyní jsem viděl, tím víc považuji Amatérskou jeskyni za unikátní, říká speleolog
Cestovatel, speleolog i filmař Marek Audy objevuje jeskyně a rád za nimi jezdí po celém světě – třeba do Venezuely nebo na albánsko-řeckou hranici.
„V Moravském krasu začínali moje rodiče. Takže se dá říct, že jsem byl v jeskyních už před narozením,“ směje se. „Samotný kras je malý, v tom nejširším místě má jenom nějaké čtyři kilometry, na délku 30 až 40 kilometrů. A v tomto maličkém území máme ale ohromné jeskyně! Čím víc jeskyní na světě jsem viděl, tím víc Amatérskou jeskyni považuji za unikátní, protože tam je všechno,“ vyznává se z obdivu k Moravskému krasu speleolog a autor knihy Balkán, ráj svobodného cestování.
Kdo je podle Marka Audyho svobodný cestovatel? Kde pramení říčka Punkva? Jaké to bylo u jeskyně Sulfur, kterou objevil s kolegy na hranici Řecka a Albánie u řeky Sarantaporos? O tom všem si poslechněte v záznamu Apetýtu s Jarkou Vykoupilovou.
Související
-
Správa jeskyní ČR chystá otevření nové prohlídkové trasy v jeskyni Výpustek v Moravském krasu
Novou prohlídkovou trasu v jeskyni Výpustek v Moravském krasu během několika týdnů otevře Správa jeskyní. 29. ledna tam bylo školení průvodců.
-
Strach je potřeba, aby měl člověk v jeskyni pud sebezáchovy, říká speleolog Roman Šebela
Roman Šebela je náčelníkem Speleologické záchranářské služby, který při záchraně, ať už ostatních jeskyňářů nebo civilistů, bojuje s těžko dostupnými prostory a tmou.
-
Do dómu Za záclonou musíte jen v ponožkách, je tam krásná výzdoba, říká speleolog Šenkýř
Nedaleko propasti Macocha byly v roce 2021 objeveny nové prostory, speleologové našli čtyři velké dómy. Převratný objev přišel do studia podrobně představit Michal Šenkýř.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.