Český strakatý pes je tvárné plemeno. Dokážou být sportovci i „gaučáci“, říkají manželé Šmerdovi
Pozvání do Apetýtu přijali Eva a Jakub Šmerdovi a fenka Arnika. Podle jejího vzhledu byste možná uhádli i plemeno – Český strakatý pes. Věděli jste, že musí mít tři barvy? „Existují dvě varianty: černo-žluto-bílá nebo hnědo-žluto-bílá, pejsci nemusí mít tu černou barvu,“ vysvětluje majitelka fenky Áji.
„Strakáči jsou takové tvárné a univerzální plemeno. Dokážou být aktivní jako sportovci, ale existují i takoví ‚gaučáci‘, kteří jsou rádi doma se svými páníčky. Pohyb sice potřebují, ale přizpůsobí se, takže ne až tak moc,“ říká s úsměvem Eva Šmerdová.
Někteří lidé ho můžou znát také pod názvem Horákův laboratorní pes. „Toto plemeno totiž vyšlechtil František Horák v 50. a 60. letech minulého století pro potřeby Akademie věd, pro laboratorní výzkum, takže ta historie je trošku smutná. Pak byl dlouho chovaný v akademii a až někdy v 80. letech se teprve dostal mezi chovatele,“ vysvětluje Šmerdová.
Je to málo početné a středně velké plemeno, v Česku není uznáno mezinárodní kynologickou organizací FCI.
Co je to canicross a jak probíhají závody v poslušnosti? Kterých ocenění si Šmerdovi a jejich Ája nejvíce považují? Jak se buduje vztah s psím mazlíčkem a kolik času zabírá trénink? Poslechněte si Apetýt, moderuje Jarka Vykoupilová.
Související
-
Canicross musí člověka i psa bavit. Úspěchy jsou vedlejší
Česká republika má vicemistryni světa v canicrossu. Je jí studentka kynologie na Zemědělské akademii v Humpolci Zuzana Jílková.
-
Záchranářský pes může být jakékoli rasy, musí ale mít rád lidi, říkají jejich psovodi
Hosty Českého rozhlasu Zlín byli Petra Juříková a Libor Skýpala, členové Záchranné brigády kynologů Moravskoslezského kraje.
-
Tereza Ratajová tančí se psy a vede psí školu. Výchova psa a dítěte je podobná, potvrzuje
Majitelka tří psů má řadu ocenění z mezinárodních tanečních soutěží a často pracuje i s extrémně bázlivými psy. Dá se povaha psa změnit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.