Český rozhlas Brno vyráží znovu s turisty za turisty. Rozhlasová trasa obkrouží hrad Pernštejn

24. duben 2019

V sobotu 27. dubna se koná 46. ročník Pochodu za krásami okolí Nedvědice. Jeho jedna trasa nese už tradičně označení Českého rozhlasu Brno. Ukáže mimo jiné opravované zahrady hradu Pernštejna – a v cíli bude čekat Zdeněk Junák.

Sedmikilometrový rozhlasový okruh povede místy s úžasnými (a přitom málo známými) výhledy na hrad Pernštejn. „Třeba takzvanou galerii lidé často minou – a pak se diví úžasným fotografiím, které nemohli pořídit,“ připomíná autor trasy Petr Vejrosta z Klubu českých turistů v Nedvědici. Také jeho hlas posluchači brněnského rozhlasu znají z vysílání.

Letošní ročník pochodu nabídne v sobotu 27. dubna sedm tras pro pěší o délce od 7 do 50 kilometrů. A také jednu cyklistickou dlouhou 37 kilometrů.

Start většiny tras je v čerstvě opravené sokolovně v Nedvědici. U ní bude také stánek Českého rozhlasu Brno, který nabídne nejen zajímavosti z rozhlasu, ale díky naší spolupráci se společností Kordis JMK také materiály týkající se veřejné dopravy v Jihomoravském kraji. A hlavně dodržíme tradici – nabídne opět limitovanou edici speciální samolepky, určené pro turistické deníčky. Vzniklo jí pouze 500 kusů a zdobí ji trojrozměrná rozhlasová pečeť.

Na hradě Pernštejně obnovují historickou zahradu. Bude mít stejnou podobu jako před dvěma sty lety

Pohled z hradu do malebné okolní krajiny

Novou chloubou slavného hradu Pernštejna stojícího na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny bude za pár let okolní zahrada. V 19. století patřila mezi nejkrásnější svého druhu na Moravě, v posledních desetiletích ale bohužel chátrala. Teď prochází rozsáhlou obnovou na základě původních historických pramenů.

Zástupce brněnského rozhlasu půjde potkat po celé sedmikilometrové trase – část z nich vyrazí od stánku v 9:30 hodin. Už teď se těší na dojem z opravované vrchnostenské zahrady na Pernštejně. Jedna ze strání pod hradem je totiž teď téměř holá a řemeslníci obnovují obelisk, turecké lázně, poustevnu, čínský pavilon, ale třeba i původní spleť vodních kanálů.

„Svah se postupně bude měnit, porostou na něm stromy. Naši posluchači tak mají výjimečnou šanci vidět plochu v přelomovém okamžiku,“ připomíná ředitelka Českého rozhlasu Brno Hana Ondryášová. Ta o opravách za více než sto milionů korun natáčela i několik reportáží. A do Nedvědice se také chystá dorazit.

A zvláštní překvapení bude mít Český rozhlas Brno v cíli. Na 14. hodinu totiž do nedvědické sokolovny přijede Zdeněk Junák. A setká se tam se všemi svými příznivci. „V době samotného pochodu vysílám, ale na setkání v cíli se těším. Vezmu i kytaru!“ vzkazuje oblíbený moderátor. V sobotu totiž všechny cesty vedou do Nedvědice.

Nedvědický pochod ve faktech

  • Pochod se koná v sobotu 27. dubna. Start je v sokolovně v Nedvědici od 6.00 až do 12.00 (podle délky trasy), pouze desetikilometrový pochod začíná mezi 7.45 a 10.10 na nádraží v Doubravníku
  • Připraveny jsou trasy o délce 50, 34, 27, 16, 10 a 7 kilometrů (ty jsou dvě – jedna je určena i pro turisty s kočárky). Souběžně organizátoři přichystali okruh 37 kilometrů pro cyklisty.
  • Český rozhlas Brno má svůj sedmikilometrový okruh s vyhlídkami na hrad Pernštejn. Vyrazit na něj může každý posle svého, rozhlasoví pracovníci vyrazí v 9.30. Ve 14.00 bude v cíli čekat Zdeněk Junák s malým překvapením.
  • Podrobné informace najdete tady.
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...