Část obyvatel Mikulova protestuje proti novým zónám 30. Ty nařizují i přednost zprava

10. červenec 2024 13:30

Část obyvatel Mikulova i opozičních zastupitelů protestuje proti nově zavedeným dopravním změnám ve městě. Od července platí takzvaná zóna 30, která upravuje jak maximální povolenou rychlost, tak taky přednost zprava. Lidi si stěžují, že s nimi rada města změnu dopředu dostatečně neprojednala, bojí se i dopravních nehod a 1700 jich už podepsalo petici. Vedení města přislíbilo další jednání.

V podstatě celý Mikulov (historické centrum i okrajové části) je od začátku letních prázdnin osazený značkami, které informují, že řidiči vjíždí do vyhrazených zón. V nich mohou parkovat pouze místní – takzvaní rezidenti. Návštěvníci města můžou využít pět placených parkovišť. V celém městě, kromě hlavních tahů, řidiči jezdí třicítkou a na křižovatkách nově musí dát přednost zprava.

„Zásadní bylo nastavení nového efektivního parkovacího systému, který bude vstřícný k občanům a zároveň i návštěvníkům města dá jasná pravidla. S tím souviselo i to dopravní řešení,” vysvětluje starostka města Jitka Sobotková (ANO).

Opozice ale kritizuje nedostatečnou komunikaci před zásadní změnou. Podle zastupitele Richarda Stachy (Přísaha) o ní předem nevěděli lidé, ani zastupitelé: „Zastupitelé neschvalovali nic, tohle je v pravomoci rady města. To nás mrzí o to víc, že takhle zásadní krok neprošel zastupitelstvem.

Lidé chtějí zpět původní značení

Petici proti části změn za uplynulý týden podepsalo přes 1700 lidí. V ní požadují, aby město vrátilo původní značení hlavních a vedlejších silnic. Obávají se možného rizika dopravních nehod. Stejný názor má předseda kontrolního výboru za KSČM, Vojtěch Jedlička: „Nedošlo tam k vyhodnocení těch míst, na kterých se to nasazuje, jestli to tam je vhodné."

Podle městské policie ale problémy v dopravě za první týden nebyly. „O žádné nehodě nevíme, která by se v průběhu změny stala, tady na těch frekventovaných ulicích, které jsou součástí sporu a protestu,“ potvrdil městský strážník Rostislav Rybár.

Vedení města přesto přislíbilo další jednání. Dosavadní zkušenosti z provedených změn chtějí radní už tento týden vyhodnotit i na setkání s republikovou policií.

Spustit audio

Související