Brno ani ne rok po nákupu Technologického parku uvažuje o jeho prodeji

14. říjen 2020

Brno zvažuje prodej svého Technologického parku, kde sídlí inovativní a výzkumné firmy. Českému rozhlasu to potvrdilo vedení města. Debata o prodeji lukrativního 18hektarového areálu začala ani ne rok poté, co město většinu akcií v Technologickém parku za víc než půl miliardy korun koupilo.

„Město Brno má značné finanční problémy. V okamžiku, kdy jsme nabývali těch 50 % akcií Technologického parku, tak bylo město v úplně jiné finanční kondici než dnes,“ vysvětluje náměstek primátorky Robert Kerndl z ODS změnu postoje města.

Zastupitelé schválili nákup akcií od zahraniční společnosti P&O loni v listopadu, prodej se definitivně uskutečnil v lednu. Na jaře přišla koronavirová krize a Brno očekává, že jen letos kvůli tomu přijde v rozpočtu o dvě miliardy a příští rok o zhruba půl miliardy méně.

Čtěte také

„S koaličními partnery se o tom bavíme. Jestli by došlo k prodeji celého balíku akcií, anebo budeme hledat nějakého strategického partnera, tak takové rozhodnutí zatím nepadlo,“ dodává Kerndl s tím, že si magistrát objedná nový posudek, který hodnotu areálu určí přesněji. Většina Technologického parku jakožto firmy patří Brnu, jednu akcii historicky drží Vysoké učení technické.

Miliardový obchod

Podle odhadů radních by cena 18hektarového areálu měla být nejméně dvojnásobná, než za kolik město polovinu akcií kupovalo. Mluví se o víc než dvou miliardách korun. Technologický park má nicméně asi osmisetmilionový dluh. Firmě patří pozemky v Medlánkách, kde teď sídlí třeba jihomoravské inovační centrum JIC, které podporuje začínající firmy. Společnost Technologický park existuje přes 20 let a na parcelách umožňuje rozsáhlou výstavbu kanceláří i bytů. Jaká bude míra zastavěnosti, to určí nový územní plán města. I od toho se cena společnosti bude odvíjet.

„Já jsem byl tehdy jeden z těch, co prosazovali získání parku do veřejných rukou. Takže teď se to těžko říká, ale fakt je ten, že situace dnešní oproti té, když jsme to kupovali, je diametrálně odlišná. Pro mě je nicméně důležité, aby ty firmy ze startupového inkubátoru do Technologického parku přešly,“ komentuje svůj postoj k případnému prodeji primátorčin náměstek Petr Hladík z KDU-ČSL.

ČSSD: Prodat za co nejvyšší cenu

Zcela jasno o prodeji mají taky sociální demokraté, kteří od začátku nesouhlasili s tím, aby město Technologický park kupovalo. „Město Brno teď potřebuje peníze. A město má provozovat společnosti ve veřejném zájmu, jako jsou vodárny, teplárny, spalovna nebo dopravní podnik. Ale Technologický park prodává kanceláře soukromým subjektům, jako je Red Hat nebo IBM a není vážně důvod, aby tyto administrativní budovy vlastnilo město. Můj názor je prodat firmu za co nejvyšší cenu, udělat třeba mezinárodní nabídkové řízení,“ navrhuje náměstek primátorky Jiří Oliva z ČSSD.

Na vážkách jsou v koalici Piráti. „Náš klub na to zatím nemá definitivní a ucelený názor. Nabývali jsme ten majetek s něčím, co by tam mělo být zachováno, a to je ten inovační ekosystém. Nicméně už v době, kdy jsme to kupovali, tak jsme připouštěli variantu, že bychom byli otevření myšlence přijmout nějakého strategického partnera, který by nám s tím pomohl. Ovšem s tím, že se na to teď objevují různé názory, tak my to celé ještě diskutujeme,“ připouští Tomáš Koláčný, primátorčin náměstek z Pirátské strany.

‚Mimořádně nešťastné‘ tvrdí opozice

O polovinu akcií Technologického parku měl původně zájem Jihomoravský kraj. Zastupitelé nakonec nákup od firmy P&O neschválili a řada tedy přešla na Brno, které už část areálu mělo. Končící náměstek jihomoravského hejtmana Jan Vitula z TOP 09 považuje případný prodej za vážnou chybu. „Covid po nějaké době pomine, to je otázka jednoho roku nebo pár let. Ale ten majetek, který se Brnu prostřednictvím té akvizice podařil získat, je strategická záležitost pro rozvoj celého regionu. Takže bych považoval za mimořádně nešťastné, kdyby se stávající brněnská koalice toho majetku zbavila,“ míní Vitula.

Ještě kritičtější je končící krajský zastupitel, současný brněnský zastupitel a bývalý primátor města Petr Vokřál zvolený za hnutí ANO. „Já jsem přesvědčený o tom, že to k tomuto směřovalo už v době, kdy to město kupovalo. Protože ty stejné strany, které zablokovaly na kraji tento nákup, potom ten stejný nákup schválily na městě. Z mého pohledu to bylo nakupováno už s tím, že zejména ODS plánovala rozprodání toho majetku, možná svým blízkým a známým,“ tvrdí Vokřál a poukazuje na to, že krajští zastupitelé ODS nákup akcií nepodpořili, brněnští ovšem ano.

Hospodářská komora: jde o čistý realitní a developerský byznys

Mezi původní kritiky utracení přes půl miliardy korun za akcie Technologického parku patřilo v Brně i opoziční hnutí SPD. „Původně jsme byli proti nákupu, ale když už se to koupilo, tak jsme spíš proti prodeji. Ale je to otázka toho, co udělá s rozpočtem covid a jestli Brno má jinou možnost, jak se k penězům dostat, aby se dvoumiliardový deficit města dal nějakým způsobem zapravit. Uvidíme tedy, za jakou cenu by se případně park prodával a jak to bude souviset i s tím, že se v lokalitě plánovala bytová výstavba, protože nedostatek bytů je problém, který musíme řešit,“ komentuje místopředseda brněnské SPD a opoziční zastupitel Ivan Fencl.

Samosprávy nemají podnikat

V debatě o nákupu areálu loni hlasitě vystupovala Regionální hospodářská komora i někteří investoři. Upozorňovali především na to, že samosprávy nemají podnikat. S tím komora souhlasí i nyní.

„Pokud statutární město Brno prodej opravdu zvažuje, jsme schopni a ochotni poskytnout veškerou naši podporu. Je důležité zasadit tento eventuální záměr do časového kontextu, současná situace je totiž diametrálně odlišná od doby, kdy Brno Technologický park kupovalo. V nejbližších dvou tří letech lze očekávat vzhledem ke koronakrizi masové daňové výpadky a město bude nuceno investovat do jiných projektů, než do tohoto. Zásadní je rovněž skutečnost, že se jedná o čistý realitní a developerský byznys a bude ze všech možných úhlů pohledu racionální a hospodárné, pokud bude tento prostor v rámci jasně daných podmínek spravovat soukromý investor,“ tvrdí ředitel komory Čeněk Absolon.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související