Brněnský radní Kratochvíl rezignuje. Nechce prý dále blokovat situaci

13. listopad 2015

Brněnský radní Tomáš Kratochvíl se rozhodl rezignovat na svůj post. Podle svých slov nechce nadále blokovat situaci. Jeho místo by mohl obsadit podnikatel Pavel Staněk. Kvůli Kratochvílovi se v minulých týdnech rozhádala brněnská koalice, protože partneři neměli na jeho odchod z rady jednotný názor. Hnutí ANO ho také minulý pátek vyloučilo ze svých řad.

Tomáš Kratochvíl dnes ČTK řekl, že svou rezignaci oznámil e-mailem primátorovi Petru Vokřálovi z hnutí ANO. Vedoucí primátorovy kanceláře Ondřej Holík potvrdil, že primátor informaci dnes ráno obdržel.

Rezignaci chce Kratochvíl ještě v pondělí podat oficiální cestou. Předpokládá, že bude účinná k 16. listopadu. Na jeho místo v radě by měl podle prvních informací z hnutí ANO nastoupit podnikatel Pavel Staněk.

Kratochvíl se k rezignaci rozhodl poté, co zjistil, že údajně nedostane možnost obhájit se na listopadovém sněmu brněnské buňky ANO.

„Doufal jsem, že budu moci obhájit svou práci," řekl Kratochvíl s tím, že jako zastupitel chce dál hájit program hnutí.

„Nejsem žádným přeběhlíkem, jak jsem byl mnohými označován. Za svým jménem mám nestraník, byť za to nejsem rád, protože hájím dál zájmy ANO. A budu je hájit dál, pokud ANO bude naplňovat svůj volební program a sliby, které jsme si předsevzali, tak já pro něj budu dál hlasovat,“ dodal.

Kratochvíl byl v minulosti kritizován mimo jiné kvůli pomalé přípravě vzniku holdingu, který by sdružil městské firmy a umožnil by Brnu spořit například společnými nákupy.

Změny v koaliční smlouvě

Podle náměstka primátora Matěje Hollana z hnutí Žít Brno je dobře, že Kratochvíl rezignuje. „Ale neřeší to stabilizaci koalice a to, aby měla pohodlnou většinu," sdělil ČTK Hollan. Aktualizace koaliční smlouvy je podle něj i nadále zapotřebí.

Se změnami podle krajského šéfa hnutí Marka Janíčka počítá i ANO. Nepůjde prý o programové body, ale spíše organizační změny. Zmínil například pravidelné schůzky.

„Na aktualizaci koaliční smlouvy už pracujeme, dnes jsme se na základních obrysech v koalici shodli," uvedl náměstek za zelené Martin Ander.

Spor o odvolání Kratochvíla z rady

Spor o Kratochvílovo setrvání v radě se rozhořel v polovině října, kdy ho členové brněnského ANO vyzvali, aby z funkce odešel. Kratochvíl ale řekl, že na post radního nerezignuje, a dodal, že nevidí jediný důvod, proč by měl odstoupit.

Kvůli odvolání Kratochvíla z postu radního ale vznikly neshody uvnitř brněnské koalice, která je složena z ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených. Partneři neměli na Kratochvíla jednotný názor. Kvůli tomu se v Brně dokonce mluvilo o možném konci koalice.

Radní Tomáš Kratochvíl na zasedání brněnského zastupitelstva 10. listopadu v Brně

Lidovci s jeho odvoláním z rady nesouhlasili, podle nich to také neumožňovala koaliční smlouva. Dílčí výhrady ke zvolenému řešení situace měli i další koaliční partneři ze Strany zelených a Žít Brno.

Hnutí ANO navíc Kratochvíla minulý pátek vyloučilo ze svých řad pro nespokojenost s jeho prací a údajné poškozování jména hnutí.

„Na základě doporučení krajské organizace i pana primátora jsme dospěli k názoru, že pan Kratochvíl poškozuje naše hnutí, že působí proti zájmům našeho hnutí, že se chová nestandardně, a na základě těchto poznatků jsme ho z hnutí vyloučili," vysvětlil šéf ANO Andrej Babiš.

Výsledky voleb do městského zastupitelstva - Brno
autoři: ČTK , ČRo , ako , Tomáš Kremr
Spustit audio