Brněnský krajský soud musí případ Libyjce žádajícího o azyl znovu projednat, rozhodl ÚS

Soud (ilustrační foto)
Soud (ilustrační foto)
Krajský soud v Brně se bude muset vrátit k případu Libyjce, který v Česku požádal o azyl. Muž měl být totiž z Česka předán na Maltu, kde poprvé vstoupil na půdu Evropské unie. Libyjec ale namítal, že se v ostrovní zemi porušují lidská práva utečenců. Rozhodnutí proto napadl u soudu a požádal o odklad deportace. Vyhověno mu ale nebylo. Podle Ústavního soudu musí teď brněnský krajský soud věc znovu projednat, protože verdikt nedostatečně odůvodnil.

"Pokud uvedou dostatečně vážné důvody, není možné jim odepřít odkladný účinek," vysvětluje předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

„Těmi důvody se musí české orgány zabývat. Nemohou to vyřešit tím, že ho vyexpedují. Pak mohou zastavit řízení a přestat se tím vůbec zabývat,“ dodává Rychetský.

Princip, že cizinec musí žádat o azyl v první členské zemi, do které vstoupí, není podle Rychetského absolutní. Podle jednoho z evropských nařízení lze zásadu prolomit v případě, že situace v dané zemi nezajišťuje dodržení všech práv.

Ústavní soud se ale podle svého předsedy nezabýval tím, zda jsou v konkrétním případě naplněny podmínky k deportaci na Maltu nebo k udělení azylu v Česku.