Brněnskou zoo opouští hnědí medvědi Kuba a Toby. Nový domov najdou v zoo na Ukrajině

03252571.jpeg
03252571.jpeg
Skoro tři roky bavili návštěvníky brněnské zoo, ale zanedlouho ji kamčatští medvědi Kuba a Toby definitivně opustí. Oba se přestěhují do nově vznikající zoo na Ukrajinu. Dlouho to přitom vypadalo, že sourozence už žádná zahrada chtít nebude.

Zájemců o druh medvědů, který je náročnější na chov, postupně ubývalo a dvojice už ani nemohla být v jednom výběhu s matkou. Spása nakonec přišla a medvídci poputují do nově vznikající zoo na Ukrajinu.

Přeprava dvojice hnědých medvědů bude nakonec probíhat nákladním automobilem. „Zvažovali jsme i variantu leteckého transportu, ale nakonec jsme se přiklonili k jednoduššímu způsobu dopravy. Naše letiště takto velké medvědy ani nepřijímá, takže by nejdříve museli cestovat do Frankfurtu,“ vysvětluje ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Na místě by podle něj měli být do maximálně 36 hodin.

Chovatel kamčatských medvědů Milan Šebesta už několik týdnů dopředu začal Kubu s Tobym učit takzvaně na bednu.

„Kubík rovnou prozkoumal přepravní bednu. Teď ho v ní každé ráno potkávám. Hrozně se mu tam líbí, sedí v ní, kouká na mě a i na krmení ho musím dlouhé minuty přivolávat a přemlouvat,“ říká Šebesta.

Loučení bude podle Šebesty hořkosladké. „Všichni čtyři medvědi jsou mí oblíbenci, takže je to těžké. Na druhou stranu si ale říkám, že každý, když doroste, opustí rodné hnízdo. A tak ho zákonitě musí opustit i Kuba a Toby.“

Před jejich cestou na Ukrajinu se s dvojicí hnědých medvědů rozloučí i návštěvníci zoologické zahrady.