Betlém v láhvi, dům v demižonu, hlavolam v žárovce. To všechno dokáže sestavit rekordman Leopold Heneš

26. říjen 2022

Leopold Heneš je držitelem největší kolekce objektů sestavených uvnitř lahví, demižonů, koštýřů i žárovek. Může se také chlubit mnoha mimořádnými kusy, z nichž některé jsou vystavené v Muzeu rekordů v Pelhřimově.

Na začátku jeho celoživotního koníčku stála snaha vymyslet pro svou tehdejší lásku originální dárek. Do skleněné láhve vložil rámeček s fotografií. "Kytka nebo bonboniéra, to není ničím zvláštní. A já jsem vždycky chtěl být něčím jiný, lepší. Když jsme se pak rozešli, našel jsem tu láhev za dveřmi. A tak jsem si ji schoval. Ale kdyby s tím řízla o zem nebo to hodila do popelnice, tak kdoví, možná bych dnes spíš chodil na ryby." směje se modelář Leopold Heneš.

Práce Leopolda Heneše jsou rozesety i po světě. "Nejdále mám svoje věci v Norsku a ve Spojených státech amerických, konkrétně v Clevelandu. Tam je nejsilnější komunita, ve které  se udržují české zvyky. Byli tady na sokolském sletu, no tak ode mě dostali dárek," říká modelář, který slíbil na závěr své návštěvy ve studiu, že složí do demižonu také brněnský Špilberk.

Leopold Heneš a vnuk David Urbánek

Kromě úspěchů, které se svými objekty v láhvích a žárovkách slaví, ho ale těší i to, že má následovníka. Vnukovi Davidovi je teprve deset let a už se může pochlubit dvěma rekordy. Skládá hlavolamy rychleji než děda a umí to poslepu se zavázanýma očima. Jeden rekord dokonce mají společný, a to dvougeneračně poskládaný hlavolam uvnitř žárovky.

Čím získal Leoš Heneš pro své hobby vnuka Davida? Proč si pro skládání objektů vyrábějí vlastní nástroje? A jakou hodnotu má jeho sbírka? Poslechněte si Apetýt s datem 25. října 2022.

Objekty uvnitř láhví, autory jsou Leopold Heneš a vnuk David Urbánek
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka