Barokní kašna v centru Brna je po opravě opět kompletní, jeřáb na ni vynesl sochu Evropy
Socha Evropy se po roce vrátila na vrchol kašny Parnas na brněnském Zelném trhu. Replika z umělého kamene ztvárňuje ženu držící žezlo. Archiváři do kašny zároveň vrátili časovou schránku, kterou otevřeli naposledy po vzniku samostatné České republiky.
Místo nakupování zeleniny u stánků lidé vytahují mobily a fotí si, jak jeřáb vynáší Evropu vzhůru. „Mám jenom jahody. A tak to víte, takovou příležitost si nenechám ujít.“
Stěhování trochu nervózně sledovala Mária Ryza Glejdurová z Archivu města Brna, která připravila časovou schránku se starými mincemi, plaketami, medailemi nebo křížkem. „Je to uložené úplně na vrcholku kašny ve skalisku,“ říká.
V minulosti Evropa v ruce třímala pozlacené žezlo. Jenže je kradli vandalové, dokud nevznikla kopie z umělého kamene. Restaurátorka Jana Severinová ho použila i teď: „A bude ve stejné barvě, jako je socha,“ popisuje.
Originál barokní sochy si lidé tváří v tvář prohlédhnou ve vchodu do radnice Brno-střed, kde ji neponičí vítr ani déšť.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vláda ustála hlasování o nedůvěře. Proti opozičnímu návrhu hlasovalo 98 poslanců, pro 94
-
Chybná šarže. Výrobní závada granátu loni zabila vojáka. Armáda a policie s nimi proto skončí
-
Proizraelští hackeři napadli íránskou kryptoměnovou burzu. ‚Spálili‘ přes 81 milionů dolarů
-
Třetí kolo nerozhodlo. Fridrich měl devět a Chudárek osm hlasů. Radní se sejdou za týden