Alexander Choupenitch: Medaili mám schovanou v ponožce s nápisem I love you

24. srpen 2021

Sedmadvacetiletý brněnský rodák a fleretista Alexander Choupenitch získal na letních olympijských hrách v Tokiu bronzovou medaili. Po více než sto letech vyrovnal nejlepší olympijský výsledek českého šermu. Jaké nástrahy u protivníků musel překonávat, aby získal zaslouženou medaili a jaké pocity se v něm mísily, když ho ozdobili bronzovou medailí?

„Myslím si, že jsem byl hodně vyčerpaný a nejenom já, ale i můj trenér, který byl v takovém napětí, že dostal křeče do zad a doteď s tím ještě bojuje. Olympiáda je pro mě úplně nejvíc, je to vrchol všeho a vždy to byl můj sen. A to se mi splnilo,“ líčí s neskrývaným nadšením v hlase olympijský medailista Choupenitch.

Alexander Choupenitch s moderátorkou Lucií Hostačnou ve studiu Českého rozhlasu Brno

„Medaili mám stále v ponožce, protože ještě nedorazila krabička, do které bych ji vložil, ale já už si ji nechám v té oranžové ponožce, na které je napsáno ‚I love you‘,“ směje se medailista z Tokia.

Obrovský podíl na jeho úspěších má také italský trenér a olympijský vítěz Stefano Cerioni, který dokáže u závodníka zasáhnout správnou emoci. „Když jedeme spolu v autě, tak si díky němu poslechnu všechny možné žánry – v kabině auta zní třeba rock, americký rap, španělské písničky nebo francouzský šanson. Nevím, jestli je to tím, že se se mnou nechce bavit, ale je to tak,“ říká s úsměvem Choupenitch, který sám ve volných chvílích skládá písničky.

„Šerm vnímám jako extrémně náročný sport – když to pro člověka vypadá jednoduše, tak je to velmi náročné. Když si nasadím masku, tak v tu chvíli chci vyrvat srdce soupeři, ale nemít u toho pohled býka. Dávám šermu úplně všechno, ale klíč k úspěchu je i to, že musíte trénovat taky uvnitř,“ svěřuje se mladý sportovec, který po 113 letech vybojoval medaili pro český šerm.

Jaké byly jeho začátky? A proč se u nás o šermu tolik nemluví? Poslechněte si celý rozhovor Lucie Hostačné s fleretistou Alexanderem Choupenitchem.

Spustit audio

Související