AKTUALIZOVÁNO: České dráhy plánují zrušit třicítku pokladen na nádražích. Kde už si lístek nekoupíte?

Cestující vlakem (ilustr. foto)

České dráhy na jižní Moravě ukončí provoz 29 pokladen. Jejich fungování omezí v prosinci a od nového roku.

Za rušení pokladen mohou dvě různé věci. První z nich je vypovězená smlouva mezi Správou železniční dopravní cesty a Českými drahami. Na některých nádražích totiž jízdenky prodávají zaměstnanci správy železnic – například výpravčí. Správci železnic vypověděli smlouvu na 26 místech. Dráhy mají smlouvu také s Jihomoravským krajem o  takzvaném závazku veřejné služby. Jihomoravský kraj už netrvá na 56 prodejních místech jako dosud.

Od příštího roku proto ze seznamu zmizí Čebín, Moravská Nová Ves nebo Žabčice. Dráhy je mohou provozovat samy, ale pouze na své podnikatelské riziko. Od nového roku by tak mělo fungovat pouze 42 prodejních míst, obvykle ve vytížených stanicích.

Obavy panovaly například ve Znojmě, kde měla zůstat pouze jedna ze dvou přepážek. Stovky lidí proto podepsalo petici, kterou podpořilo také vedení města. Nakonec České dráhy zachovají přepážku pro prodej jak vnitrostátních, tak mezinárodních jízdenek. Nad rámec rozšíří dopravce také prodej ve Veselí nad Moravou a v Břeclavi.

Seznam zastávek, ve kterých pokladny nově nebudou:
Adamov zastávka, Božice u Znojma, Brno-Chrlice, Čebín, Čejč, Doubravník, Hodonice, Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov, Hustopeče u Brna, Kobylí na Moravě, Křenovice horní nádraží, Miroslav, Moravská Nová Ves, Moravské Bránice, Moravský Písek zastávka, Mutěnice, Nemotice, Novosedly, Rakšice, Rousínov, Střelice, Sudoměřice nad Moravou, Šumná, Valtice město, Velká nad Veličkou, Velké Opatovice, Velké Pavlovice, Vlkoš, Žabčice

Pokladny se ruší především proto, že je není ekonomicky výhodné provozovat. Cestující zakoupí jízdní doklady u vlakových průvodčích. Tento systém už na některých místech funguje. Nově kraj usiluje také o to, aby lidé mohli ve vlaku zakoupit jízdenky jihomoravského integrovaného dopravního systému. Stále více lidí také nakupuje jízdenky přes internetový obchod nebo mobilní aplikaci. V klasických proto pokladnách klesají tržby.