A spánek je ztráta času, tvrdí v názvu své básnické sbírky Lucie Kubalíková

18. březen 2022

Lucie Kubalíková je jedna z méně známých brněnských básnířek. Svoji tvorbu nejdříve publikovala v časopisech Host a Tvar a v roce 2021 v samostatné sbírce A spánek je ztráta času.

Kubalíková vystudovala fyzickou geografii a v současné době pracuje na Ústavu geoniky Akademie věd České republiky, kde se zabývá geomorfologií a ochranou přírody.

V jejím díle se propojují emoce s krajinnými úkazy, cykly a sférami, což, společně s využitím odborných geografických pojmů, působí na čtenáře nezvyklým dojmem. Za každou básní je ukrytý proces, založený především na asociacích a analogiích. Autorka o něm říká: „Na začátku je nějaký vjem, pocit, myšlenka, která mě napadne na místě, které navštívím. Ale stejně tak to může být úryvek ze skript geomorfologie nebo odborného textu. Z toho potom vycházím, to se nějakým způsobem usadí.“

Ve sbírce můžeme najít několik básní pojmenovaných exkurzní lokalita, což je místo, kde se člověk něco dovídá o krajině anebo historii – a zprostředkovaně i o sobě. Exkurzní lokality lze tedy objevit téměř kdekoliv, i ve městě. Stačí se jenom zaměřit na (ne)živé věci kolem sebe.

Pro sbírku jsou také charakteristické návraty a vrstvení konkrétních motivů, což odkazuje nejen na cykličnost procesů v přírodě, ale i opakovatelnost událostí a prožitků v rámci lidského života, opakování vzorců chování anebo určitých schémat ve vztazích.

autor: Anna Mrázková
Spustit audio

Související