A spánek je ztráta času, tvrdí v názvu své básnické sbírky Lucie Kubalíková
Lucie Kubalíková je jedna z méně známých brněnských básnířek. Svoji tvorbu nejdříve publikovala v časopisech Host a Tvar a v roce 2021 v samostatné sbírce A spánek je ztráta času.
Kubalíková vystudovala fyzickou geografii a v současné době pracuje na Ústavu geoniky Akademie věd České republiky, kde se zabývá geomorfologií a ochranou přírody.
V jejím díle se propojují emoce s krajinnými úkazy, cykly a sférami, což, společně s využitím odborných geografických pojmů, působí na čtenáře nezvyklým dojmem. Za každou básní je ukrytý proces, založený především na asociacích a analogiích. Autorka o něm říká: „Na začátku je nějaký vjem, pocit, myšlenka, která mě napadne na místě, které navštívím. Ale stejně tak to může být úryvek ze skript geomorfologie nebo odborného textu. Z toho potom vycházím, to se nějakým způsobem usadí.“
Ve sbírce můžeme najít několik básní pojmenovaných exkurzní lokalita, což je místo, kde se člověk něco dovídá o krajině anebo historii – a zprostředkovaně i o sobě. Exkurzní lokality lze tedy objevit téměř kdekoliv, i ve městě. Stačí se jenom zaměřit na (ne)živé věci kolem sebe.
Pro sbírku jsou také charakteristické návraty a vrstvení konkrétních motivů, což odkazuje nejen na cykličnost procesů v přírodě, ale i opakovatelnost událostí a prožitků v rámci lidského života, opakování vzorců chování anebo určitých schémat ve vztazích.
Související
-
Jak tvoří básnířka Tereza Bínová? Já si spíš sedám a nutím se psát, přiznává
V nakladatelství Host v Brně jsem se sešel s mladou brněnskou básnířkou Terezou Bínovou, abychom mluvili o její poezii, inspiracích i nevšedním způsobu tvorby.
-
Přinese výměna šéfredaktora časopisu Host i změnu názvu?
Brněnská literární revue Host mění (nejen) šéfredaktora. Poslechněte si rozhovor s odcházejícím Miroslavem Balaštíkem a přicházejícím Janem Němcem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.